Obrátenie sa k ženám a mladej generácii

Urusvati vie, že každá výzva na obnovu života musí zahŕňať obrátenie sa k ženám a mladej generácii. Niektorí si myslia, že obe tieto hnutia stoja pevne a úspešne sa rozvíjajú, no v skutočnosti je postavenie žien a výchova mladej generácie v neuspokojivom stave.
Len málo žien má možnosť rovnoprávnosti a väčšina škôl neučí základy zdravého života. Evolúcia nemôže napredovať náhle, keď jej dva piliere ešte nenašli svoje uplatnenie. Netreba si myslieť, že evolúcia môže prebiehať pri akýchkoľvek podmienkach, môže sa oneskoriť a vzácna energia sa bude prelievať nadarmo.
Svet sa chveje hrôzami Armagedonu, no život sa stáva ešte škaredším. Ľudia si myslia, že pracujú pre nejaké vyššie myšlienky, no ich skutky ukazujú opak. V živote možno nájsť tie isté boľavé miesta, ktoré zaťažovali ľudstvo pred tisíckami rokov. Nemožno sa ospravedlňovať neúnosnými životnými podmienkami, keď sa ľudia nesnažia vniesť do každodenného života aspoň čiastočné zdokonalenie. Malé skupiny môžu vymenovať svoje užitočné dosiahnutia, ale teraz nemáme na mysli výnimky, no masy ľudstva. A medzitým, sú to práve masy, ktoré budú motormi evolúcie.
Mysliteľ povedal: “Najmúdrejší z mužov, vaše úsilie bude márne, ak k vám nenatiahne ruku žena a nevychováte generáciu hrdinov.“

Nadpozemské, hl.700

S.N.Rerich – Poslovia (Zvesť) (Вестники [Весть], 1953)
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *