Múdre myšlienky VI. – Tri Svety II.

Texty zo Živej Etiky ku téme 24.9.2024, ktoré zaujali:

„Jemnohmotný alebo astrálny svet je svetom účinkov, a preto tam nájdu uplatnenie tie myšlienky a túžby, ktoré sa nemohli uskutočniť na zemi, pretože tam žije a pôsobí vnútorný človek so všetkými svojimi pocitmi a snahami.“

17.10.35 Rerichová E.I. Listy. 1929-1938 d.2

„Nezabúdajme, že každým okamihom musíme patriť Novému Svetu. Všimnite si, že pri vymenúvaní svetov My akoby vynechávame Svet Mentálny a to nie je náhodné. Mentálny Svet formuje živé pojivo medzi Jemnohmotným a Ohnivým Svetom, prejavuje ako najbližší motor Ohnivého Sveta. Myšlienka nejestvuje bez Ohňa a Oheň sa premieňa do tvorivej mysle. Prejavenie myšlienky je už pochopené; tak isto si uvedomujme aj Veľký Oheň, Oum!“

Ohnivý Svet 1., 84

„Ohnivý Svet je rovnako bohatý ako ostatné sféry. Taktiež sú tu bytosti rôznych vývojových, ale ohnivých stupňov, ktoré sa združujú, kvôli spolupráci. Ak hmotný stav pod vplyvom chaosu sotva chápe spoluprácu, ak Jemnohmotný Svet pripúšťa skupinovú spoluprácu, Ohnivý Svet sa vyznačuje spoluprácou v úplnej miere.“

Ohnivý Svet 2., 375

„Všetko sa buduje v Ohnivom Svete a potom zostupuje do jemnohmotného tela. Takto to, čo bolo  vytvorené na Zemi, bude iba odtieňom Ohnivého Sveta. Treba si pevne zapamätať túto postupnosť tvorenia.“

Ohnivý Svet 3., 445

“Prikazujem vám, aby ste svedčili o Ohnivom Svete ako o svete, ktorý jestvuje so všetkými prvkami Bytia. Ohnivé kvety sa vyznačujú žiarivosťou, ale možno ich prirovnať k štruktúre ruží; malé víriace kruhy tvoria akoby kombinácie okvetných lístkov. Rovnako aj vôňa, ako premenený ozón, môže vydávať akoby vôňu borovicového ihličia. Tak aj vyžarovanie aúr, sťa klenby oblakov, tak aj lúče, akoby prúdy a vodopády, preto aj v pozemských predstavách nájde múdry podobenstvo s vyššími obrazmi. Nevznikne v ňom poníženosť pozemského bytia, lebo jeho energetický základ je podobný celému Bytiu. Múdry nebude hľadať presnú podobizeň Boha v pozemskom tele, lebo iba ohnivé telo dokáže uchovať rovnaké iskry ako Vyššie Bytosti.“

Ohnivý Svet 2., 179

„K čomu sa máme upriamiť – ku konečnému alebo bezhraničnému? Pozemský pobyt je krátkodobý, Jemnohmotný a Mentálny svet sú dočasné, ale Ohnivý Svet je nadčasový, čiže by sme sa oň mali usilovať. Ohnivý zbroj sa získava v dočasných Svetoch. Pozemský svet je ako slepá ulica cesty: buď vzostup, alebo záhuba. Ani Jemnohmotný Svet neuspokojí upriameného ducha; všetky ostatné životy sú len prípravou na všezahrňujúcosť Ohnivého Sveta. Slabý duch sa desí diaľky ku Ohnivému Svetu, ale duchovia, ktorí sú zrodení pre vzostup, sa môžu len radovať. Nádherné sú hmotné krásy, avšak hudba sfér je neporovnateľná. Za týmto jemnohmotným prezrením sa však objavuje Ohnivá Veľkoleposť. Ozón sa tu javí ako vyslanec Zhora, ale on je najhrubším prejavom atmosféry. Vysoký je azúr zeme, ale ten je ako prsť vlny pred ohnivým rozjasnením. Takto tí, čo vstupujú do Ohnivého Sveta, nemôžu dýchať vzduch Zeme. Práve Nirvána je ohnivým vzostupom. V každom Učení nachádzame symbol tohto ohnivého vzostupu. Sergej prijímal v ohni. Tak je jasne dané znamenie najvyššej možnosti. Príde čas, a ten sa blíži, kedy ľudia nebudú vedieť ako prijať ohnivé možnosti. Vo svojom zmätení zabudnú, že je im súdené ohnivé zasvätenie. Budú sa cibriť vo vzdorovaní namiesto toho, aby sa naplnili silou Ohňa. Preto utvrdzujem a pripomínam nevyhnutné ohnivé prijímanie.“

Ohnivý Svet 1., 157

„Je potrebné uplatniť všetku relatívnosť, aby bolo možné privyknúť si na bezhraničnosť Ohnivého Sveta. Priťahovanie k pozemskej kôre vytvára ilúziu bezpečia, a tým možno vysvetliť príťažlivosť ľudí k pozemskému svetu. Je úplnou pravdou, že tu je potrebné poznať mnohé pocity a utvoriť si základy vnímania, aby sa ľahšie stúpalo na ohnivých vlnách. Preto je cenná nie pozemská špecializácia, ale kvalita vnímania a pojatia. ….“

Ohnivý Svet 1., 505

Pozemský Svet je vo svojej podstate v rozpore s Jemnohmotným Svetom, pretože každá chaotickosť ohrozuje jemnohmotné štruktúry. Rovnaký rozdiel je medzi Jemnohmotným Svetom a Svetom Ohnivým, pretože kaly Jemnohmotného Sveta už nie sú v povahe Ohňa. Preto každá ohnivá myšlienka dostáva protiakciu ako Jemnohmotného Sveta, tak i pozemského sveta. Zvíťaziť však nad takouto podmienkou možno len ohnivým upriamením, pretože oheň ducha je potrebný na to, aby pohltil chaos a premenil ho. Oheň však nie je upriamený tam, kde sa intelekt pokúša uhovoriť chaos. Oheň srdca preniká cez chaos a premieňa ho na užitočnú substanciu. Silné je laboratórium srdca a samotné myslenie musí byť očistené Ohňom.

Ohnivý Svet 2., 46

N.K.Rerich – Dyptych „Agni Jóga“ (Агни-Йога. Проект фрески (II), 1928)

0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *