Staň sa Tvorcom mieru

Urusvati pozná podstatu seba-nastolenia mieru. Jogín je mierumilovný. Jogín sa vyhýba hádkam a podľa svojich možností im predchádza. Jogín pozná liečivé vlastnosti mierumilovného vyžarovania. Jogín poznal, že takéto vyžarovanie mu pripravuje srdečné privítanie v Nadpozemskom Svete.
Ako jogín dospel k tomuto záveru? Uvedomil si úmernosť a účelnosť. Pochopil, že hnev by bol zhubným mostom k pokroku. Jogín umiernil podráždenie ako nezlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou. Jogín prejavil horlivú túžbu po tvorení mieru. Aj najmenšie nastolenie mieru je úžasný úspech. Je obzvlášť cenné, keď ľudstvo hynie v nenávisti.
V čase, kedy sa slovu o dobre priznáva nevhodnosť, vtedy Jogín ocení myseľ, ktorá ochraňuje mnohých slabých a utláčaných. Jogín možno nebude vedieť, komu pomôžu jeho svetlé myšlienky, no neprestane ich, ako očistnú obeť, odosielať do priestoru: „Nech je vo Svete dobro!“
Mysliteľ povedal mladému mužovi, ktorý si želal stať sa Jogínom: „Najprv sa staň Tvorcom mieru“.

Nadpozemské, hl.891

N.K.Rerich – Na výšinách (Tumo*) (На высотах (Тумо), 1936)

*Tí, ktorí pochopili učenie “Tum-mo“, môžu podľa pútnikov presedieť celé hodiny v spaľujúcom ľadovom vetre bez toho, aby cítili chlad. Naopak, po tele cítia, ako sa im šíri príjemné teplo a niekedy vidia okolo seba tancujúce jazyky plameňa. Lámovia sa ma snažili presvedčiť, že niektorí mnísi, ktorých životy boli najbezúhonnejšie, dokážu roztopiť sneh v značnej vzdialenosti od nich. Pred dosiahnutím tohto štádia Tum-mo musí mních prejsť výcvikom pod vedením predstaveného. Bez pomoci učiteľa je Tum-mo považovaný za mimoriadne nebezpečný …

Jurij N. Rerich

0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *