Volanie Kultúry

„Umenie spojuje ľudstvo. Každý pociťuje skutočnosť krásy“. Nikolaj Rerich

Jazyk tvorivosti je tým vše-ľudským jazykom, ktorému rozumie srdce. A potrebujeme vlastne tento jazyk? Keď je vôkol nás zmätok keď nevieme, čo bude zajtra, potrebujeme vôbec krásu ? … Je potrebná tak, ako nikdy predtým, pretože práve v nej je skrytý kľúč k vyriešeniu všetkých problémov človeka. O tomto bol presvedčený veľký ruský umelec a mysliteľ Nikolaj Rerich.

„Máme rozmýšľať o umení?“, písal umelec: „Áno, áno, práve o umení a kultúre je treba rozmýšľať počas všetkých dní života, aj v tých najťažších. Vo všetkých podmienkach je potrebné ochraňovať to, čím je živý ľudský duch.“ Ak by niekto vlastnil nádobu, v ktorej je uchovaný zázračný všeliek, ako starostlivo by ochraňoval taký poklad. „Veď Krása je takým istým všeliekom, ktorý tvorí zázraky…“, zamýšľal sa mysliteľ.

Z Krásy čerpáme liečivú silu, srdce človeka v Kráse nachádza zmysel života a cestu k dokonalosti. Čo možno porovnať v cennosti s nesmrteľnými dielami, pozdvihujúcimi a pretvárajúcimi duch človeka. Ale aby Krása zachránila človeka, človek musí najprv zachrániť Krásu. Ochraňovať ju ako najcennejší poklad, nielen pred zničením vojnami ale i od ľahostajnosti a nevedomosti svojho druhu. História ľudstva, bez pokladov krásy, by zostala bez zmyslu a stratila svoju dušu. Tvorenie Krásy patrí celému svetu. Z rôznych krajín a v rôznych podmienkach snažme sa o tú nevyhnutnú Pravdu, že srdce človeka je ochrancom Kultúry

Nikolaj Rerich

0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *