Sebazdokonaľovanie

… Je užitočné podať náznaky pre nové školské osnovy. Práve už od detstva je potrebné zvykať vedomie na jednotu života, na jednotu Kozmu. Nech naša planéta nie je akýmsi oddeleným svetom, ale iba jednou zo zastávok na veľkej ceste do Nekonečnosti.
Pokiaľ možno čo najskôr je si treba uvedomiť svoje miesto v Bezhraničnosti a svoju závislosť od celostnosti života Kozmu. Pamätajte, v Učení sa hovorí: „Pád pierka z krídla vtáčika vyvolá hromy vo vzdialených svetoch. “ Pokiaľ možno čo najhlbšie je treba vniknúť do tejto našej obrovskej závislosti a vzájomnej súvislosti všetkého živého. Z toho by sa mal zrodiť pocit veľkej zodpovednosti za každú myšlienku, slovo a čin. Príčina a následok pôsobia nepretržite i v nekonečne. …

… Hlavné otázky zmyslu našej existencie sú už dávno vyriešené, ale mnohí nechcú byť ZODPOVEDNÍ za každú myšlienku, za každé slovo a čin. Takže prichádzame sem, na Zem, kým nenaplníme zodpovednosť, ktorú sme na seba vzali – sebazdokonaľovaním zdokonaľovať Zem a všetky sféry, ktoré ju obklopujú. Po zavŕšení pozemského zdokonaľovania prejdeme do ďalekých svetov, na ďalšej stupeň stúpania po schodisku bezhraničného sebazdokonaľovania – v diamantovej žiare mnohostrannej Krásy.

Úryvky z listov E.I.Rerichovej

N.K.Rerich – Kančendžonga (Канченджунга, 1935)
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *