„Samozrejme, správne píšete, že v našej dobe je potrebná syntéza. Ale syntézu nemôže prijať a pochopiť väčšina, pretože syntéza, alebo inak povedané Svetlo Ducha, je veľmi vzácny jav. Je nahromadením stáročných vrstiev obetavých životov. A azda bolo a je mnoho obetavých Služobníkov Svetla? Preto syntéza hlásaná z prednáškovej tribúny nemôže priniesť želané výsledky. Veď na prednášku prichádzajú, ako hovoríte, nepripravení ľudia, ktorí sú často jednoducho zvedaví.
Preto Učenie, ktoré nám bolo dané, široko nehlásame, neprednášame o Učení, nikoho nepozývame, ale každému, kto úprimne hľadá a klope, sú dvere otvorené; od neho závisí aby prijal toľko, koľko môže. Bol nám daný Závet: nikdy nepozývať a nezaťažovať vedomie.“
E.I. Rerichová, list A.I. Klizovskému, 26.05.1934, zv.2
Veľa horlivosti, neúnavnosti, oddanosti je vložených do základov každej syntézy. Je jasné, že človek, ktorý rozvíja vnímavosť, uvidí vôkol seba mnoho zovšeobecnení a pochopí, nakoľko sú takéto široké cesty príťažlivejšie.
Presne tak, syntéza je založená na presvedčivosti a príťažlivosti. Syntéza tak široko obopína podstatu (jadro), že pre syntetickú myseľ je (akékoľvek) popieranie cudzie. Nie je treba pripisovať nejakému šťastlivcovi osobitný dar syntézy. Naopak, človek musí tvrdo pracovať , aby v sebe rozvinul túto cennú vlastnosť.“
Aum, 501
… Budú sa pýtať – ktoré centrum je teraz obzvlášť dôležité? Teraz je čas syntézy, preto začnime od samotného srdca. Presne tak, na vrchole všetkého je srdce. Takže nech sa (centrum) hrtanu (1) a „Čaša“(2) a solárny plexus (3) neoddeľujú od vedenia srdca. Hrtan je nástrojom syntézy, ale jeho transmutácia a uplatnenie sa odohráva v srdci.
Ohnivý Svet, 2. časť, 210
(1) Čakra Višudha, (2) Čakra Anaháta, (3) Čakra Manipura
N.K.Rerich – Guga Čochan (Гуга Чохан, 1931)